“Agenda scolarului”: Before &  Afer School

Un inceput si un final de zi vesel si plin de energie.

Va asteptam cu programe pentru dimineti si dupa-amieze recreative, energizante si pline de provocari!

“Agenda zilnica a scolarului” este un program ce include 6 tipuri de activitati in care copiii de varsta scolara se concentreaza pe stabilirea obiectivelor si pe reflectie, completat de sprijin la teme, oportunitati de lucru in echipa si activitate fizica.

Cu activitati independente si organizate, oportunitați de educare si de recreere, asiguram prin implicarea tuturor scolarilor un program zilnic ordonat intr-un mediu prietenos si protectiv.

ACTIVITATI

Ne mobilizam pentru stabilirea obiectivelor pentru o noua zi. Incurajam scolarii sa devina:

• Increzatori in ceea ce fac la scoala si nu numai (dezvoltare personala si inteligenta emotionala)
  • Sa isi stabileasca prioritatile si sa le prioritizeze (gandire rationala)
  • Sa fie responsabili si sa aiba un sens realist al obiectivelor propuse

Incurajam scolarii sa:

• Evalueze pozitiv, constructiv ziua de scoala si nu numai (dezvoltare personala si inteligenta emotionala)
  • Sa isi stabileasca prioritatile pentru a doua zi si sa le prioritizeze (gandire rationala)
  • Sa fie responsabili si sa aiba un sens realist al obiectivelor propuse

Prin exercitii fizice, precum si prin activitațile de lucru in echipa, scolarii se mențin in forma si sunt sanatosi, stabilind astfel o cale pentru a:

• Dezvolta obiceiuri sanatoase pentru viata
  • Reduce starea de anxietate si stresul
  • Incuraja stima si increderea de sine

Acordam scolarilor sprijinul si atentia necesara efectuarii temelor pentru acasa. Punem accentul pe:

• Organizarea timpului de lucru
  • Responsabilitate in efectuarea temelor
  • Auto-constientizare a necesitatii si importantei procesului educational si a temelor pentru acasa
  • Incurajarea scolarilor sa devina autodidacti si creativi

Promovam si incurajam proiecte pe termen lung cu expunere in comunitate printr-o implicare activa si creativa. Aceste activitati promoveaza:

• Identificarea unor probleme/ actiuni ce au ca rezultat implicarea activa in comunitate
  • Gandirea rationala prin identificarea de solutii si /sau activitati relevante obiectivelor propuse
  • Spiritul civic, voluntariatul si responsabilitatea sociala (dezvoltam: initiativa proprie comunicarea, colaborarea, socializarea, curajul si increderea)

Nu reprezinta neaparat o activitate suplimentara pentru cresterea performantelor scolare, ci o experienta de dezvoltare a personalitatii, o alternativa de timp liber cu valoare educationala. Ne concentram pe beneficiile aduse personalitatii copiilor. Prin aceasta urmarim sa dezvoltam:

• Emotii
  • Sentimente
  • Cunoasterea de sine si a regulilor de comportament in societate.

Before School

Include transportul copiilor la Scoala (Otopeni).

After School

Include transportul copiilor de la scoala (Otopeni).